***
Наблизо до Алботинския манастир се намира националната светиня „Хайдук чешма“. Тези красиви и потайни места, където манастирското клепало призовавало към молитвен подвиг, през XIX в. станали убежище на хайдутите. Тук хайдут Велко не
веднъж карал османци и черкези да треперят. През 1850 г., под водачеството на Паша Петко, Никола Стамболията, Никола Караджов, в тази местност се събират до две хиляди души измъчени роби, които с коси, вили, брадви и тояги се отправят към с. Гърци (сега Градец). Изплашени първоначално, османците бягат към Видин, но скоро се опомнят. На 4 юни около 400 души конна османска полиция напада въстаниците. Само 4 часа продължила тази епична борба, в която паднали много убити и ранени. Османците със страшно озлобление избили ранените и останалото население на с. Гърци, жени, старци и деца, а селото запалили. Този бунт е записан в историята като „Клането при Гърци“.
ИЗТОЧНИК:
Църковен вестник – бр.17/04.06.1987 г., стр.8
Списание „Духовна култура” – кн. 10 и 11/1971 г., стр. 6

